Često čujemo da neko s divljenjem kaže „kosa joj je najlepši ukras“. Ovom jednostavnom rečenicom zapravo se kaže da zdrava i negovana kosa, bez obzira na dužinu ili oblik frizure, daje poseban pečat ženstvenosti i lepoti žene. Nezi kose se kroz vekove pristupalo na različite načine pa su se i tretmani razlikovali. Danas pak pravilna nega kose podrazumeva mnogo, počev od načina pranja, preko dodatne nege i ulepšavanja pa do redovnog šišanja. Ipak, frizeri se slažu da su tri najvažnija koraka: pranje, stavljanje maske i nanošenje balzama.
Na tržištu su u ponudi razne maske, a biraju se u zavisnosti od cilja koji žena želi da postigne njenim nanošenjem na kosu. Najčešće se koriste one koje istovremeno neguju kožu glave, štite je od iritacija i učvršćuju vlasi, a u drugoj grupi su pakovanja koja sprečavaju lomljenje kose i njen gubitak.
Kada je reč o maskama iz prve grupe, istraživanja su pokazala da su najbolje i najefikasnije one koje sadrže pantenol, glicerin, avokadovo ulje te ekstrakte vanile i šećerne repe. Pantenol je provitamin vitamina B5. Uglavnom se koristli kao ovlaživač jer ima sposobnost da vezuje vodu, pa vlaži kosu i sprečava njeno isušivanje. Uz to, ravnomerno se raspoređuje po površini vlasi i tako formira lagani film preko kutikula, što vlas čini glatkom i sjajnijom. Osim toga, pantenol oporavlja oštećenja i vraća joj elastičnost.
A glicerin u preparatima za kosu zadržava vlagu i na taj način oporavlja kosu, čini je zdravom i mekom. Takođe, sprečava isušivanje i pucanje krajeva i daje vlasima elastičnost, a pomaže u borbi protiv peruti i suve kose, stimuliše aktivan rast dlake i vizuelno povećava volumen kose. Ulje avokada je pravi melem za vlasi. Ono sadrži vitamine A, C, D, K i E, kao i ceo kompleks vitamina B, što je vrlo važno za zdravlje kože glave, negu korena dlake, prevenciju opadanja i prerane pojave sedih vlasi. Obiluje i mineralima poput bakra, magnezijuma, fosfora, kalcijuma, gvožđa… Kad se sve to uzme u obzir, jasno je da ulje avokada, ta bogata riznica korisnih materija, neguje kožu glave, zatim koren vlasi pa sve do vrha. Ekstrakt vanile daje kosi vlažnost, mekoću i sjaj, a njegov nežan miris deluje umirujuće i opuštajuće. Prirodni betain (ekstrakt šećerne repe) dubinski hidrira kožu, smiruje je i sprečava isušivanje, perutanje i druge posledice negativnih spoljašnjih uticaja. Zato maska koja sadrži sve ove sastojke – pantenol, glicerin, avokadovo ulje, kao i ekstrakte vanile i šećerne repe – vlaži, jača, hrani i neguje kožu glave, ublažava iritacije i učvršćujuće deluje na kosu.
Onima koji žele da spreče lomljenje vlasi i njihov gubitak, stručnjaci preporučuju maske koje sadrže ulje semenki grožđa, do čega se došlo nakon višedecenijskih proučavanja. Ulje dobijeno iz semenki grožđa vrlo je hranljivo jer sadrži vitamine A, B6 i E. I linolna kiselina je njegov važan sastojak. Ona reguliše ćelijske membrane i smanjuje gubitak vlage, što je vrlo važno i za kožu glave i za same vlasi. Ulje koštica grožđa nije komedogeno (ne začepljuje pore ) i savršeno hidrira kožu. Zato je idealno za dame koje imaju suvu kožu, kao i kožu sklonu raznim upalama. Za razliku od drugih ulja, koža ga vrlo brzo upija, pa se tako čuva zdravlje kože glave. Osim što sadrži sve neophodne sastojke za lepu i negovanu kosu, ovo ulje dokazano smanjuje dihidrotestosteron koji je glavni krivac za opadanje kose kod muškaraca i žena. Dakle, njegovi pozitivni efekti su: poboljšava zdravlje i ubrzava rast kose, hidrira kožu glave, sprečava pojavu peruti, leči ispucale krajeve, oporavlja lomljive vlasi i sprečava opadanje. Zato je nepobitno da korišćenjem maski koje ga sadrže vlasi dobijaju sjaj, a to je, priznaćete, jedna od najlepših detalja kose koja je ukras žene.
Uvek na čistu kosu
Maske ili pakovanja za kosu nanose se uvek na čistu, prethodno opranu kosu, a njihov glavni zadatak je da hrane, neguju i hidriraju vlasi. Da bi hranljivi sastojci prodrli u strukturu vlasi, potrebno je oprati kosu šamponom koji otvara kutikulu dlake, čisti kosu i oslobađa prolaz za proteine iz pakovanja. Zato je maska drugi važan korak, a pravilo je da se ona nanosi na celu dužinu vlasi, ali se izbegava samo teme glave. Potrebno je da neko vreme odstoji na kosi, ponekad i da se raščešlja, pa tek onda ispere.